Vélemény
Az egyetemes emberi jogok létezése és a társadalmak saját normarendszeréhez fűződő joga nem zárja ki egymást.
Hszi Csin-ping legújabb piacközpontú intézkedései fellendíthetik Kína régóta gyengélkedő tőzsdepiacát
A nemzetközi rendre egyre kevésbé jellemző a nyugati dominancia, egy többpólusú, diverzifikált globális rendszer van kialakulóban. A Nyugat politikai, gazdasági vezető szerepéről régóta fennálló alapvetéseket egyre inkább aláássák azok a globális folyamatok, amelyek rámutatnak a nyugati hatalom és befolyás korlátaira.
Elemzés
Napi hírek
Az Európai Unió 90 milliárd euró értékű, kamatmentes hitelről állapodott meg Ukrajna támogatására 2027 végéig.
Az Európai Unió Bírósága kimondta, hogy a lengyel Alkotmánybíróság megsértette az uniós jog alapelveit, és nem tekinthető független bíróságnak. A Tusk-kormány a jogállamiság helyreállítását ígéri.
Donald Trump kiterjesztette az amerikai beutazási tilalmat. 2026-tól a szírekre és palesztinokra is vonatkozik a belépési korlátozás, közel 40 ország érintett.
Podcast
Világkép
Vélemény
Az Egyesült Államok kijelentette, hogy többé nem fogja alátámasztani a megszokott világrendet. Véleménycikk-szemle.
A hatóságok a bambuszállványok szerepét igyekeznek központi narratívaként beállítani, de a tűz oka az évek óta tartó hanyagság és összejátszás. Athena Tong (Nikkei Asia) véleménycikkének szemléje.
Korea negyedik Nuri rakétájának indítása a magán űrkutatási ipar felé tett lépésnek tekinthető.
Khaled El-Enany kinevezése a UNESCO új főigazgatójává jelentős pillanat mind az arab világ, mind Afrika számára, mivel ő az első arab és a második afrikai, aki a szervezet élére áll. Egyiptológusként, múzeumigazgatóként és volt miniszterként...
Egy nap Xi talán megköszönheti Trumpnak, hogy ügyetlen módon próbálta megfékezni Kínát, ezzel azt elérve, hogy hatalmon maradjon és Kínát új magasságokba emelje. Park Min-hee véleménycikkének szemléje.
Az előző kabinet tagjairól készült megdöbbentő felvételek Yoon volt elnök hadiállapot kihirdetésének éjszakájáról azt mutatják, hogy közömbös hozzáállással követik el az alkotmányellenes lépést. Hannes Mosler véleménycikkének szemléje.
Elemzés
Napi hírek
Berlinben tárgyalt Zelenszkij az ukrajnai háború lezárásáról. Merz szerint közel a tűzszünet, de a béke komoly ukrán engedményeket követelhet.
Ausztrália szigorítja a fegyvertartási szabályokat a sydney-i, antiszemita indíttatású terrortámadás után, amelyben 15 ember vesztette életét a Bondi Beachen.
Az USA javaslata szerint demilitarizált övezet jöhetne létre a Donbaszban, cserébe orosz csapatkivonással, de Zelenszkij továbbra is kizárja a területi engedményeket a nép felhatalmazása nélkül.
A NATO főtitkára arra figyelmeztetett, hogy Európa lehet Oroszország következő célpontja. A német és európai vezetők a bizonytalanná vált amerikai biztonságpolitika, az ukrajnai háború jövője és a lehetséges területfeladások miatt sürgős diplomáciai egyeztetéseket folytatnak.
Trump egy telefonhívással próbálja megállítani a Thaiföld és Kambodzsa között újra fellángolt határharcokat. A felek egymást vádolják a támadásokkal, miközben a békefolyamat ismét megrekedt.
Irán és Oroszország látványosan erősítik atomipari együttműködésüket, ám a háttérben bizalmi válság és geopolitikai érdekellentétek feszítik a szövetséget.
Ajánljuk
Az emberiség történetében az űr mindig is a jövő szimbóluma volt, a felfedezés, a technológiai haladás és a civilizációs verseny tere. A 20. század közepén a hidegháborús űrverseny még a nemzeti vagy ideológiai presztízs és a tudományos diadal...
Nawaf Salam libanoni miniszterelnök elítélte az izraeli csapást, amely szerinte megsérti a tűzszüneti megállapodásokat és az ENSZ-határozatot.
From 1898 to 1934, the United States conducted a series of military interventions in Latin America. These expeditions, commonly referred to as “small wars” and these had a significant impact on the development of Marine Corps tactics and counterinsurgency strategies for upcoming conflicts. Evidence suggests that these invasions and occupations were motivated by safeguarding American enterprises, establishing financial and military dominance in the region, and preventing the spread of European influence across the continent.