Az új költségvetés ellen tüntettek Bulgáriában

Szerző: | nov 27, 2025 | Európa, Gazdaság, Napi hírek

Több ezren tüntettek szerda éjjel Szófiában a jövő évi költségvetést, illetve az ahhoz köthető adóemeléseket tárgyaló végső parlamenti ülés előtt. A tüntetést az ellenzéki koalíció két pártja, a „Folytatjuk a Változást” és a „Demokratikus Bulgária” szervezte, melyen nagyjából 20 000 ember vett részt. A demonstrációra egy gazdasági szempontból kritikus időszakban kerül sor, ugyanis a balkáni állam jövő év elején készül csatlakozni az Eurózónához.

A hatóságok közlése szerint 3 rendőr sérült meg a tüntetés alatt, miközben próbálták fenntartani a rendet az egyre inkább elharapódzó tömeggel szemben. A jelentések szerint a rendőri szervek és a tüntetők között számos összetűzés és összecsapás is történt. Több tüntető is megpróbálta áttörni a kihelyezett kordonokat, a rendőröket eközben pedig petárdákkal és üvegekkel dobálták. A Szófiai Belügyi Igazgatóság (SDVR) szerint a demonstrációt alapvetően egy Nemzetgyűlés épülete előtti békés tüntetésként jelentették be a szervezők.

A tüntetők egy rendőrségi kisbuszt is megpróbáltak felborítani, ezt azonban a helyszínen lévő rendőri erők megakadályozták. A hatóságok szerint több parlamenti képviselő autóját is megdobálták és megtámadták. A tiltakozás helyi idő szerint este 6-kor kezdődött, a résztvevők először a Nemzetgyűlés épülete előtt gyülekeztek, majd nem sokkal később körülzárták azt. Az épület összes kijáratát elzárták, hogy megakadályozzák a 2026-os költségvetést tárgyaló képviselőket a Nemzetgyűlés elhagyásában.

A rendőrség végül könnygázzal oszlatta fel a tömeget. A tüntetést a jövő évi költségvetéssel kapcsolatos aggodalmak miatt szervezték, amely jelentős gazdasági terhet jelentene a magánszemélyek és vállalkozások számára. A tervezet elfogadása többek között a társadalombiztosítási hozzájárulások növelését és az osztalékadó megduplázását is jelentené. A tervet számos társadalmi csoport és közgazdászok is elítélték, akik számos jelentős kockázatot látnak az új költségvetésben.

Ennek ellenére a javaslatot nagy valószínűséggel sikeresen fogja megszavazni a parlamentben magabiztos többséggel rendelkező kormánykoalíció. A költségvetési tervben rekord nagyságú kormányzati kiadások szerepelnek, melyek a bruttó hazai termék (GDP) 46%-át tennék ki. Ezen megnövelt kiadásokat a kormányzat elsősorban a vállalkozásokra és munkavállalókra kivetett adók emelésével, illetve az államadósság növelésével próbálná finanszírozni.

Forrás – Euronews