Így sodródnak a britek az EU és az USA között – Gemišt

Szerző: | febr 19, 2025 | Európa, Politika, Vélemény

A brexit óta először vett részt brit miniszterelnök EU-csúcson. Keir Starmer az EU soros elnökségét betöltő Lengyelország miniszterelnökének, Donald Tusknak a meghívására érkezett múlt héten Brüsszelbe, hogy az elhidegült kapcsolatot valahogy sikerüljön felmelegítenie. Ez persze nem újracsatlakozást jelent, ahogy Starmer is kijelentette, csak egy gesztust a két blokktól egymás felé. Részletesen majd egy május 19-én rendezendő találkozón beszélik meg az újra picivel szorosabbra fűzés részleteit.

Egyelőre Starmer annyit árult el, hogy sok területet lefedő biztonságpolitikai együttműködést szeretne kötni az EU-val – ez a Times értesülései szerint elsősorban közös fegyverbeszerzési szerződéseket, illetve hírszerzési információmegosztást takar. Ez valószínűleg probléma nélkül fog átmenni a tárgyalásokon, ahol az EU bevásárlólistáján a 30 év alattiak mozgásának megkönnyítése, illetve az EU-s hajók brit vizekhez való könnyebb hozzáférése szerepel majd. Ez kihívást jelent Starmer számára:

noha a brexit megítélése történelmi mélyponton van a társadalmon belül (a briteknek csak 30%-a gondolja, hogy jó döntés volt az EU-ból kilépni), figyelnie kell, mert Nigel Farage Reform pártja a legmegbízhatóbb kutató, a YouGov által készített legfrissebb közvélemény-kutatás szerint már át is vette a vezetést:

a Reform 25%-on, a Labour 24%-on, a Konzervatívok pedig 21%-on állnak. Mögöttük a Liberális Demokraták 14%-kal és a Zöldek 9%-kal…

A cikk itt folytatódik.

Forrás: Gemišt 

Szerző: Bede Ábel