Magyarország kulcsfontosságú szereplő az európai kontinens földgázellátásában, hiszen több jelentős szárazföldi gázvezeték halad át az ország területén, amelyek Európa különböző régióit látják el energiával. Ez a pozíció jelentős tárgyalási lehetőségeket biztosít, például a tranzitdíjak formájában, de egyben kockázatokat is rejt magában – különösen, ha egyoldalú függőséget alakít ki bizonyos gázszállító országokkal szemben.
Magyarországnak nincs közvetlen tengeri kapcsolata, így a szárazföldi szállítás előnyösebb opció. A földrajzi közelség miatt az Oroszországból importált földgáz hosszú ideig fontos szerepet játszott az ország ellátásában, mivel könnyen és olcsón szállítható volt. Azonban az elmúlt évek geopolitikai változásai miatt egyre fontosabbá vált az energiaforrások diverzifikálása, hogy elkerülhető legyen a túlzott függőség egyetlen forrástól. Ezen a téren az utóbbi években Norvégia, Azerbajdzsán földgáza és a horvátországi Krk LNG terminál, valamint az USA-ból származó LNG alternatív megoldásokat kínálnak, bár ezek jelenleg még nem képesek teljesen felváltani a hagyományos forrásokat európai viszonylatban.
A Gazprom továbbra is meghatározó szereplő a kelet-európai gázpiacon, és ez érinti Magyarországot is. Bár az utóbbi időben az azeri földgáz és az amerikai cseppfolyósított földgáz (LNG) térnyerése némileg csökkentette a Gazprom egyeduralmát, az orosz vállalat jelentős részesedéssel bír a nemzetközi gázpiacon. Magyarország 1975 óta áll kereskedelmi kapcsolatban a Gazprommal, és bár a piaci feltételek változnak, ez a kapcsolat továbbra is meghatározó.
Ami Magyarország tranzitszerepét illeti, az ország földrajzi helyzete kedvező, hiszen sík területen könnyen kiépíthetőek a gázvezetékek, és jelentős tárolókapacitásokkal is rendelkezünk. Az uniós tagság és az egységes szabályozás további előnyt biztosít Magyarországnak a régió gázpiacán, amely növeli az ország szerepét a gázelosztás és az energiabiztonság terén. Pletser Tamás, az Erste Bank olaj- és gázipari elemzője szerint ezek a tényezők mind hozzájárulnak ahhoz, hogy Magyarország kulcsszereplővé váljon a régióban.
Bár Magyarország éves gázfogyasztása mintegy 10 milliárd köbméter, az ország gázforgalma ennél jóval nagyobb, mivel a horvát, szerb és román piacokra is továbbítunk földgázt. Ez a földrajzi helyzetünknek köszönhető, hiszen Magyarország központi helyen fekszik a régióban, ahol több vezeték is keresztezi egymást. Ez a tranzit szerep fontos gazdasági haszonnal jár, ugyanakkor az energiaforrások diverzifikálása és a hosszú távú energiabiztonság továbbra is stratégiai prioritás marad.