Összes hír

Háborúellenes felhangok nyomán Magyarország a célkeresztben

Szerző: | szept 2, 2024

A Konzervatív Partnerségi Intézet, amely a második Trump-kormányzat politikáinak inkubációs központja, 2022 októberében társszervezője volt egy vitának arról, hogyan lehetne „békét teremteni Ukrajnában”, amelyen Szijjártó Péter magyar külügyminiszter is részt vett.

A hallgatóság tagjai között konzervatív politikai és nemzetbiztonsági tisztviselők és GOP-stratégák voltak – a találkozót ismerő személy szerint. Miután helyet foglaltak, brosúrákat kaptak, amelyekben szemérmetlenül oroszbarát beszédtémákat hangoztattak.

„Oroszországnak megvan az akarata, ereje és türelme a háború folytatásához” – figyelmeztetett a dokumentum, amelyet egy résztvevő adott át a POLITICO-nak. „Az Ukrajnának nyújtott amerikai segélyeket súlyosan korlátozni kell, és Zelenszkij ukrán elnököt az amerikai vezetésnek arra kell bátorítania, hogy keressen fegyverszünetet és ismerje el Ukrajnát semleges országként”.

„Ha az USA továbbra is lehetővé teszi a háborút, az Ukrajna pusztulásához vezet, és további orosz agressziót provokál a Nyugat felé, ami akár nukleáris konfliktushoz is vezethet” – áll a közleményben.

Hónapokkal korábban Vlagyimir Putyin orosz elnök Szijjártónak a Barátsági Rend kitüntetést adományozta, a legmagasabb orosz állami kitüntetést, amelyet külföldieknek adományozhatnak.

A megbeszélés, amelyet a CPI egy másik konzervatív nonprofit szervezettel, az Ellenpont Intézettel közösen tartott, egy korai része volt annak a sokkal szélesebb körű kezdeményezésnek, amelyet Orbán Viktor magyar miniszterelnök a befolyásának világszerte való kiterjesztésére tett. Ennek keretében többször is közeledett Donald Trump korábbi elnökhöz, aki július végén a republikánusok nemzeti konvencióján tartott ünnepi beszédében dicsérte Orbánt. – írta a POLITICO mai cikkében

További hírek

Kína szerint jogos volt hadihajói áthaladása japán vizek közelében

Kína teljes joggal hajtotta végre a Liaoning repülőgép-hordozó és haditengerészeti csoportjának áthaladását a Japánhoz közeli vizeken – jelentette ki a kínai külügyminisztérium. Peking hangsúlyozta, hogy tevékenységei megfelelnek mind a nemzeti, mind a nemzetközi jogszabályoknak, válaszul Tokió tiltakozására, amely szerint a kínai hajók beléptek Japán felségvizeire.