Október 28-án betiltásra került az ’ENSZ Palesztin Menekülteket Segélyező és Munkaközvetítő Hivatala a Közelkeleten’ a palesztin menekülteknek való segítségnyújtásért és társadalmi fejlődésért létrehozott szervezete. De miért is fontos ez?
A hivatalt az izraeli állam megalakulásához vezető, 1948-as izraeli-palesztin háborút követően alapították meg. Az államalapítás több mint 700 000 palesztin áthelyezését eredményezte, akik menekültstátuszba kényszerültek. A szervezet olyan alapvető szolgáltatásokat nyújt, mint az egészségügyi ellátás, oktatás, segélyezési és szociális ellátás, a menekülttáborok infrastruktúrájának és működésének fejlesztése, sürgősségi segítségnyújtás és mikrofinanszírozás (beleértve a fegyveres konfliktusok idején nyújtott segítséget is). A UNRWA számos létfontosságú szerepet vállalt magára a hontalan palesztin közösségért, viszont hatáskörébe nem tartozik a politikai tárgyalás és a hosszútávú megoldásokért való küzdelem. Az ügynökség a Gázai-övezetben, Ciszjordániában aktív, emellett pedig Szíriában, Jordániában, valamint Libanonban is tevékenykedik.
A háború kitörése óta több mint 5 millió palesztinnak nyújtott egészségügyi ellátást a szervezet, számos szervezeti tag halálát okozva, valamint csakis fokozott ellenőrzés alatt folytathatta működését az izraeli területeken. Izrael régóta kritikus véleménnyel van az UNRWA funkcionálásáról, melyet azzal magyaráz, hogy a szervezet tagjai Izrael-ellenes nézetek szerint nevelik a palesztin lakosságot, valamint, hogy a generációk között öröklődő menekültstátuszt ésszerűtlennek találja, és csupán hamis reparációs reményeket ébresztenek a palesztin társadalomban. Emellett, állítása szerint a Hamász emberei beszivárogtak a humanitárius szervezet tagjai közé és részt vettek az október 7-i támadásban, valamint a dzsihád aktív tagjai közé tartoznak. Az ENSZ belső vizsgálatot indított, miután kiderült, hogy fennáll a lehetősége annak, hogy 9 UNRWA tag valóban részt vehetett a támadásban, viszont erre nincsen egyértelmű bizonyíték. A szervezetet elsősorban az ENSZ tagállamok általi önkéntes adományokból tartják fent, illetve maga az ENSZ is hozzájárul némi közvetlen forrással a finanszírozásához. Azonban, a nemzetközi közösség UNRWA-ba vetett bizalma meginogni látszott a feltételezhető szerepvállalásáért, melynek következményeként számos tagállam megvonta a hivatal pénzügyi támogatását. Az ENSZ a hatékony működés, illetve az integritás fenntartása érdekében elbocsátotta a 9 érintett alkalmazottat, valamint felhívta a figyelmet a tényre, hogy a donorok támogatása nélkülözhetetlen a hivatal funkcionálásához. Azóta az Amerikai Egyesült Államok kivételével az eredeti donorállamok újraindították a finanszírozást.
Az izraeli döntés
Október 28-án az izraeli parlament két olyan törvényjavaslatot szavazott meg, amelyek valószínűleg pusztító hatással lesznek a palesztin közösségre. Az egyik törvény betiltásra szólítja fel az UNRWA Izrael területén való teljes működését, amely által 3 hónapon belül nem nyújthat semmilyen szolgáltatást a palesztin kisebbségnek. Továbbá, a második törvényben arról döntöttek, hogy a közfeladatot ellátó szervezeteknek és személyeknek tilos kapcsolatba lépniük a hivatallal, amely a segélyezés folyamatát egyre inkább ellehetetleníti és a humanitárius segítségnyújtás összeomlásához vezethet a háború legsúlyosabb övezetében, Gázában.
Az izraeli kormány szerint más alternatív ENSZ-ügynökségek, valamint segélycsoportok is képesek lesznek az UNRWA eddigi tevékenységeit átvenni, azonban a valóságban ez nem ilyen egyszerű. Többek között a Világélelmezési Program (WFP) is egyértelművé tette, hogy képtelen helyettesíteni az UNRWA hatáskörét az élelmiszer elosztáson kívül, és nagymértékben függ a szervezettől. Az ENSZ Biztonsági Tanácsának 5 állandó tagja egyetértéssel fejezték ki ítélkezésüket Izrael döntéshozatala felett, amely állításuk szerint a palesztin menekültek kollektív büntetését fogja jelenteni. Ezen belül, az ENSZ-főtitkára, António Guterres jelentésében hangsúlyozta, hogy a potenciális ENSZ hivatalok nem rendelkeznek olyan mandátummal, amellyel kompetensek lennének minden olyan területen eljárni, ahol eddig az UNRWA is tette.
A hivatal hiánya közvetlen hatással lesz a menekültek fizikai és mentális jólétére, valamint tovább súlyosbíthatja a Gázában már most is kritikus humanitárius válságot, melyet nagyban fenyeget az éhínség és a betegségek terjedése. Az Egyesült Államok figyelmeztette Izraelt, miszerint a humanitárius támogatás megkönnyítésének elmulasztása hatással lehet a katonai támogatásokra is, amelyekben az ország részesül.
Források:
UN completes investigation on UNRWA staff | UN News
What is Unrwa and why has Israel banned it?
What to know about UNRWA, the U.N. organization banned by Israel – The Washington Post
Israel notifies UN of ending ties with UNRWA amid warning of famine in Gaza