Nem titok, hogy mára már orosz vádlottak tízezrei harcolnak Ukrajna csataterein, mint katonák, mely felmentéssel jár a bűnöktől és azok következményétől. Az igazságszolgáltatás jelentését veszítette Oroszországban, mely rávilágít a tényre, hogy mire is képesek a háborús időszakban megjelenő radikális intézkedések.
Háború
Dél-Afrika gyarmatosítása során számos gyarmatosító hatalom és számos, különböző nép küzdött az európai uralom ellen. A dél-afrikai gyarmatosítás története hosszú és erőszakkal teli, sokféle népcsoporttal, amelyek megpróbáltak győztesen kikerülni egy erőforrásokban gazdag földön. Évszázadokon keresztül európaiak és afrikaiak küzdöttek egymás ellen. Dél-Afrikában afrikai törzsek és európai országok is harcoltak egymás ellen, miközben számos nép függetlenségre és a gyarmati ellenőrzés alól való felszabadulásra törekedett. A gyarmatosítás minden finomság nélkül rányomta véres lábnyomát Dél-Afrikára, és egy olyan országot hagyott maga után, amelyet a múlt örökségei gyötörnek.
Súlyos humanitárius krízis, éhínség, kényszermigráció, halálesetek és bizonytalanság- valahogy így néznek ki a mindennapok Szudánban, az országban, ahol a hatalomért való küzdelem nem ismer megállást.
Napjainkban egyre gyakrabban szembesülünk a világ számos pontján fellángoló konfliktusokkal, melyekről napról napra újabb tudósítások, tanulmányok és cikkek ezrei születnek a nemzetközi sajtóban. Első ránézésre ezért is lehet kevéssé szembetűnő egy tőlünk távol zajló, elszigetelt eset az olvasók számára, hiszen könnyen gondolhatjuk, hogy a nagyhatalmak naponta megjelenő nyilatkozatai mellett a téma csupán háttérbe szorult. Mianmarban azonban a polgárháború már jóval korábban megkezdődött, évtizedekkel a jelenlegi konfliktusok előtt, a hidegháború hajnalán.
With the second year of war in Ukraine dragging on with brutal trench warfare, with the only strategic change during this summer being Russia getting completely stopped at its main direction of attack in Bakhmut and Ukraine going on the offensive, it seems big western media are getting desperate for headlines and stories that draw attention.
Ha az ukrán-orosz háborúról beszélünk, azt általában két állam konfliktusának vagy szélesebb kontextusban a Nyugat és Oroszország között folyó harcnak fogjuk fel. Azonban a háborúnak a poszt-szovjet térség de-facto, azaz a nemzetközi közösség által el nem ismert államaira is hatással van. 2022 februárja előtt hat ilyen entitás létezett: a Dnyeszter-menti Köztársaság, a Luhanszki, illetve a Donyecki Népköztársaságok, Abházia, Dél-Oszétia és a Hegyi-Karabakhi Köztársaság. Ebből a hatból három mára eltűnt, az egyik sorsa igencsak függ a harcok kimenetelétől, kettőt pedig elkerülnek a háború hullámai. Nézzük sorban, hogyan alakult a térség stabilitás hiányától szenvedő államainak sorsa az elmúlt bő két évben.
The realm of statehood is witnessing a strange phenomenon among the on-going conflicts in Ukraine and in Africa.Private Military Companies or shortly known as PMCs, are being sighted unusually as many companies and governments started relying more on these non-state entities to protect their interests (commercially and politically). The most infamous cases would be Wagner of Russia and Constellis (previously known as “Acedemi”, “Black Water”) of the USA. Despite the state’s strict control over the right to maintain legitimate military forces, Why the role of PMCs isstill being beneficial among the state-actors? How PMCs are being regulated? What would mean if the guns-in-hire were high in demand on the global market?
Éppen ezért választotta Moszkva a diplomácia és elrettentés kombinációját. Elvégre az amerikaiak kivonulása nem csak lehetőségeket teremtett más hatalmaknak, de különböző terrorista csoportok megjelenését is eredményezheti. Így Oroszország elemi érdeke, hogy a tálibok stabilizálni tudják az országot.