Az észak-mozambiki távoli és problémás Afungi-félsziget északi részén élő falusiak számára ismerős látványt nyújtottak a konténerek: egy tucat acéldoboz egymás mellett sorakozott, közepén egy őrzött kapuval. Rögtönzött barikádot alkottak egy hatalmas földgázüzem bejáratánál, amelyet a francia TotalEnergies energiaipari óriásvállalat épített az erőszakos iszlamista lázadás sújtotta régióban.
A falusiak a mozambiki hadsereg és az ISIS-hez kötődő fegyveresek kereszttüzébe kerültek. Miután elmenekültek otthonukból, a kormány katonáinak védelmét keresték. Ehelyett rettegést találtak.
A katonák azzal vádolták a falusiakat, hogy a lázadók tagjai. Elkülönítették a férfiakat – egy 180 és 250 közötti csoportot – a nőktől és a gyerekektől. Aztán foglyaikat a bejárat két oldalán álló hajókonténerekbe zsúfolták, ütlegelték, rugdosták és puskacsövekkel ütötték őket.
A katonák három hónapig tartották a férfiakat a konténerekben. Ütötték, fojtogatták, éheztették, kínozták és végül megölték foglyaikat. Végül csak 26 fogoly maradt életben.
A túlélőkkel és szemtanúkkal készített interjúk, valamint az áldozatok falvaiban végzett házról házra járás során sikerült rekonstruálnom egy részletes beszámolót azokról az atrocitásokról, amelyeket 2021 nyarán hajtott végre egy kommandós egység, amelyet egy olyan tiszt vezetett, aki azt mondta, hogy a küldetése a „Total projekt” védelme volt.
A mészárlásról szóló hírek csak tovább fokozhatják a katasztrófa egyre erősödő érzését, amely most egy olyan projektet övez, amelyet egykor – az ExxonMobil második gázmezőjének fejlesztésével együtt – a valaha Afrikában végrehajtott legnagyobb magánberuházásként harangoztak be, 50 milliárd dolláros összköltséggel.
A gázüzem építése 2021 óta leállt, amikor az iszlamista lázadók lerohanták a régiót, és több mint 1000 embert lemészároltak. A francia hatóságok már vizsgálódnak a TotalEnergies vezetősége ellen az abban a támadásban meghalt vállalkozók miatt.
Ezt a második vérfürdőt, amelyről itt számoltunk be először, nem iszlamisták, hanem egy mozambiki katonai egység hajtotta végre, amely a TotalEnergies kapujánál működött.
Az energiavállalat szövetsége a mozambiki hadsereggel elkerülhetetlenül kérdéseket vet fel a TotalEnergies vezérigazgatójának és elnökének, Patrick Pouyannénak a vezetésével kapcsolatban.
A mozambiki megaprojektet az alacsony szén-dioxid-kibocsátású jövőre vonatkozó törekvéseinek látványosságának szánta. Ehelyett a világ instabil részein történő, nagy tétekkel járó befektetésekkel kapcsolatos stratégiája most azzal a kockázattal jár, hogy a multinacionális vállalatok nemzetközi bíróság elé állítására irányuló egyre növekvő jogi erőfeszítésekkel kerülhet szembe.
A vállalat kitettségének megítélésében két kérdés a legfontosabb: Tisztában volt-e a TotalEnergies azzal, hogy kínzókkal és gyilkosokkal dolgozik együtt? És tudott-e – vagy tudnia kellett volna – a konténereiben elkövetett atrocitásokról?…
A teljes cikk ITT olvasható!