A cikk kritikával illeti az Egyesült Államok által vezetett kezdeményezést, amely egy tengeri segélyfolyosó létrehozására irányul Ciprus és Gáza között a folyamatban lévő izraeli-palesztin konfliktus idején. A Hamász 2023 októberében intézett támadása óta Gáza könyörtelen katonai offenzívákkal néz szembe, ami katasztrofális humanitárius helyzetet eredményezett. Több mint 45 000 palesztint, köztük nőket és gyermekeket öltek meg, valamint alapvető infrastruktúrát romboltak le, ami éhínséghez, tiszta víz hiányához és minimális egészségügyi ellátáshoz való hozzáféréshez vezetett.
A nemzetközi segélyezési erőfeszítések, beleértve Jordánia, Franciaország és az Egyesült Államok szimbolikus kezdeményezéseit is, nagyrészt kudarcot vallottak a válság enyhítésében. Az Egyesült Államok 230 millió dollárt költött hajók, katonák és infrastruktúra telepítésére, hogy tengeri segélyfolyosót működtessen a Gázai övezetben. A Gáza északi részére szánt segélyt, ahol a legnagyobb szükség volt rá, az izraeli katonai igények miatt átirányították a Gáza középső részére. A tömegek kifosztották az ellátmányt.
A cikk szerint a kezdeményezés Izrael stratégiai érdekeit helyezte előtérbe a humanitárius szükségletekkel szemben, aláásva ezzel a semlegesség és a függetlenség elvét a segélyszállításban. Azt sugallja, hogy a projekt inkább volt reklámfogás az Izraelre nehezedő diplomáciai nyomás enyhítésére, mint valódi humanitárius erőfeszítés. Emellett a segélyellenőrzések izraeli katonai felügyeletének engedélyezése megkérdőjelezte a művelet pártatlanságát.
Ennek és a hasonló szimbolikus segélymisszióknak a kudarca szélesebb körű következményekkel jár, mivel aláássa a humanitárius segítségnyújtásba vetett bizalmat, és a nemzetközi humanitárius jogot valamint politizálja a segélyezési erőfeszítéseket. A szerzők semleges, hatékony segélyszállítási mechanizmusokat és a segélymunkásokat ért károkért való felelősségre vonást sürgetnek, kiemelve, hogy 2023 végén Izrael 161 embert ölt meg Gázában.
Végezetül a szerzők hangsúlyozzák, hogy a globális közösségnek és a humanitárius szervezeteknek ellen kell állniuk a politikai manipulációnak, be kell tartaniuk a nemzetközi humanitárius jog elveit, és biztosítaniuk kell a pártatlan és hatékony segítségnyújtást a gázai lakosság szenvedésének enyhítése érdekében.