Stephen Lynch, amerikai befektető, aki az Északi Áramlat 2 gázvezeték megvásárlását tervezi, több tízezer dollárt költött projektje népszerűsítésére Washingtonban. Trump közelében azonban visszautasították közeledését, mivel aggódnak a befektető orosz kapcsolatai miatt.
A még használaton kívüli Északi Áramlat-2 gázvezeték ismét stratégiai jelentőségűvé válhat, ha a Moszkva és Kijev közötti, Ukrajna sorsáról szóló tárgyalások a következő hetekben sikeresen lezárulnak. Az európai döntéshozók már tárgyalnak arról, hogy ismét igénybe vegyék az orosz vezetéket, amely olcsóbban szállítja a földgázt, mint a cseppfolyósított változat, amely az ukrajnai háború kitörése óta kényszermegoldás.
Ez az összefüggés új dimenziót jelent Stephen Lynch amerikai befektetőnek az Északi Áramlat 2 megszerzésére irányuló erőfeszítéseihez, amely azóta nem működik, hogy 2022 szeptemberében egy Kijev által elrendelt titkos művelet során megrongálódott (IO, 26/09/23).
OFAC feketelista
Lynch, a Monte Valle Partners nevű befektetési társaság vezetője azonban nehezen tudja meggyőzni Washingtont arról, hogy a víz alatti gázvezetékre tett vételi ajánlatát az Egyesült Államok geopolitikai érdekei motiválják. A novemberi sajtójelentések szerint (IO, 17/01/25) mindazonáltal ezt az érvelést próbálta a kormány felé képviselni, és ezt a narratívát próbálta a színfalak mögött eladni a különböző befolyásos személyiségeknek, akiket megpróbált megnyerni az ügynek.
A 11 milliárd dolláros gázvezeték, amely többségi tulajdonosa az orosz állami tulajdonú Gazprom olajipari óriásvállalat, még mindig szerepel az Egyesült Államok Külföldi Eszközök Ellenőrzési Hivatalának (OFAC) feketelistáján.
Abban a reményben, hogy üzenete eljut az Ovális Irodába, Lynch Edward McMullen tanácsadóhoz fordult, aki Donald Trump első elnöki ciklusa alatt az Egyesült Államok svájci és liechtensteini nagykövete volt, valamint Gentry Beach texasi befektetőhöz, aki szoros és személyes kapcsolatban áll ifjabb Donald Trumppal.
Nem tárgyalnak
A tárgyalásokhoz közel álló források szerint azonban McMullen és Beach saját megkereséseik után úgy döntöttek, hogy nem támogatják Lynch kezdeményezését. Úgy vélik, hogy Lynch túl nagy politikai kockázatot jelent a 2007-es Jukosz olajcsoport-ügyben ellene felhozott korrupciós vádak és az ehhez kapcsolodó orosz kapcsolatai miatt, amelyeket az évek során több magánnyomozó cég peres ügyében dokumentáltak.
McMullen, aki a nagyköveti kinevezése előtt a McMullen Public Affairs nevű kis tanácsadó céget vezette, jelenleg az Adams and Reese ügyvédi iroda vezető politikai tanácsadója. „Az ügyfelek úgy tekintenek rám, mint arra a csapattagra, aki segít nekik összekötni a pontokat a pénzügyi, befektetési, gazdaságfejlesztési és közpolitikai területeken” – magyarázta a cég honlapján. „Erős nemzetközi és belföldi kapcsolatokat tartok fenn a legmagasabb szinteken, és kiterjedt kétpárti kapcsolatokat ápolok a választási és közigazgatási pozicióban lévő szövetségi vezetők között.” A honlap azt is jelezte, hogy a közvetlen külföldi befektetések, valamint „az energia, az egészségügy és a kormányzati kapcsolatok” szakértője.
Az Intelligence Online megkeresésére McMullen azt mondta: „Nem vagyok lobbista és soha nem is leszek az. Soha nem lobbiztam Trump elnöknél vagy tanácsadóinál, és soha nem is fogok lobbizni semmilyen ürüggyel… Az én üzletem az ingatlanbefektetések az Egyesült Államokban, nem Európában”. A Lynchtől kapott megkeresésekről nem kívánt beszélni.
Beach eközben azt mondta: „Nincs kapcsolatom Lynch-csel vagy McMullennel, és jelenleg nem érdekel az Északi Áramlat gázvezeték”. A texasi mindazonáltal pár nappal Trump új ciklusának kezdete után párhuzamos diplomáciával próbálkozott, többek között január 29-én és 30-án egy üzleti delegációt vezetett Pakisztánba.
Lobbizási törvényjavaslatok
Amellett, hogy Lynch megkereste a befolyásos személyiségeket, lobbistákat is felfogadott. November óta Robert Lehman a Wilmer Cutler Pickering Hale and Dorr, valamint Mathew Lapinski és John Breaux a Crossroads Strategies munkatársaival dolgozik együtt. Ezek a lobbiköltségek már 120 000 dollárt tettek ki, ebből 50 000 dollárt a Wilmer Cutlernek és 70 000 dollárt a Crossroadsnak.
Az Intelligence Online kereste Lynch-et, de még nem válaszolt .
Eközben az Északi Áramlat 2 sorsa függőben van. A Svájcban folyamatban lévő, a gázvezetéket üzemeltető társaság felszámolására irányuló eljárásnak legkésőbb május 9-ig be kell fejeződnie. A Nord Stream AG, a Gazprom számlájára működő zugi székhelyű cég jelenleg 90 millió eurónyi pénzeszközt zárolt a TradeXBanknál (IO, 31/01/25), az orosz Sberbank zürichi székhelyű korábbi leányvállalatánál vezetett számláján. Lynch és befektető társa, Abdallah Chatila M3 csoportja jelenleg a bank feletti ellenőrzésről vitatkozik (IO, 24/01/25).
Forrás: Intelligence Online
Írta: Morgane Fert Malka