AZ „ÉSZAKI MODELL”: Milyen az észak-európai országok együttműködése a COP29-re vezető út során a COP28 tanulságait tekintve?

Szerző: | okt 1, 2024 | Blog, Klíma, Politika

A 2023 november végén Dubajban megrendezett COP28 az eddigi egyik legnagyobb klímapolitikai eseményként szolgált, számos fontos eredményt hozott, de a nemzetközi közösség előtt álló kihívások még mindig jelentősek. A COP28 egyik legfontosabb eredménye a globális felmelegedés 1,5°C alá történő korlátozására tett törekvés megerősítése volt, amely kritikus a legérintettebb régiók, köztük az Északi-sarkvidék védelme szempontjából. A résztvevők megállapodtak a megújuló energiaforrásokba történő beruházások hatványozott fokozásának szükségességéről és a fosszilis tüzelőanyagok fokozatos kivonásáról. Az észak-európai országok, amelyek mindig is az éghajlatvédelmi törekvések élvonalában álltak, elkötelezték magukat a megújuló energia használatának növelése mellett, különös tekintettel a szélerőművek és a geotermikus energia fejlesztésére.

A COP29 közeledtével az „északi modell”, azaz az Északi Együttműködés egyre hangsúlyosabb szerepet kap a nemzetközi klímatárgyalások során. A COP29-re való felkészülés során a hangsúly arra helyeződik, hogy a skandináv országok bemutassák innovatív megoldásaikat, valamint további lépéseket tegyenek az igazságos és fenntartható zöld átmenet előmozdítása érdekében. A fenntarthatóságra való törekvés az egyik legfontosabb prioritás marad a COP29 során is, az észak-európai országok különösen a közlekedés, a mezőgazdaság és az ipar dekarbonizációja terén kívánnak előrelépést elérni.

A Északi Pavilon 2024. november 11. és 22. között visszatér a COP-ra Bakuban, Azerbajdzsánban. Az Északi Pavilonban bemutatják az „skandináv módokat” a klímasemleges és társadalmilag fenntartható jövő felé. A Skandináv Pavilon régiónk és a világ többi részéből egyesíti a hangokat, hogy közvetítse azt az üzenetet, hogy az együttműködés kulcsfontosságú a klímaváltozás hosszú távú megoldásainak biztosításához, valamint a tudományos ismereteken alapuló (IPCC) ambiciózus klímapolitikai fellépések előmozdításához.

Az ENSZ céljaival összhangban a COP29 továbbra is arra törekszik, hogy felgyorsítsa a zöld technológiák globális elterjedését és erősítse a nemzetek közötti együttműködést, miközben a klímaváltozás hatásainak mérséklését folyamatosan szem előtt tartja. Az Északi Együttműködés hatékony modellként szolgálhat, amely más régiók számára is irányt mutathat a tisztább, fenntarthatóbb jövő felé vezető úton.

Fenntarthatóságot érintő témák a Skandináv Pavilonban

  • November 14.: Pénzügyek Napja

Innovációs klímafinanszírozás és befektetés, az erőfeszítések növelése, a hozzáférés javítása és a veszteségek és károk.

  • November 15.: Energianap

Megújuló energia, hatékonyság, ellátásbiztonság, az Első Globális Értékelés végrehajtása és a hidrogénben rejlő lehetőségek kiaknázása.

  • November 16.: Mitigációs Nap

Alacsony kibocsátású technológiák, innováció a magas kibocsátású ágazatokban, digitalizáció, munkahelyek növekedése és enyhítési munkaprogram.

  • November 18.: Élelmiszerrendszerek Napja

Élelmiszer-fogyasztás, élelmezésbiztonság, földhasználat, élelmiszer-pazarlás, kék gazdaság és az élelmiszer-rendszerek tétlenségének pénzügyi költségei.

  • November 19.: Egészség és klíma, az „Okos Társadalmak” Napja

Klímaintelligens jövőképek, fenntartható fogyasztás, új jóléti intézkedések, tiszta levegő és körforgás.

  • November 20.: Klímaalkalmazkodás és az ellenálló képesség Napja

Az épített környezet, a közlekedés, a humán tőke és az oktatás és a kapacitásépítés a veszélyeztetett közösségekben.

  • November 21.: Biodiverzitás Napja

A természet helyreállítása, az óceánok, az őslakosok és a helyi közösségek befogadása és a természet alapú megoldások ereje.