Összes cikk

Függetlenségi törekvések és globális klímacélok (második rész)

Szerző: | febr 23, 2024 | Cikk

A grönlandi parlament, az Inatsisartut, 2023 novemberében lezajlott szavazásának eredményeként az ország 2023 november 14-én aláírta a Párizsi Megállapodást. Grönland csatlakozása a Párizsi Megállapodáshoz fontos lépés mind a globális klímaváltozás elleni harcban, mind a sziget függetlenségi törekvései szempontjából. Ez a lépés nemcsak azt mutatja, hogy Grönland aktívan kíván részt venni a nemzetközi éghajlatváltozás elleni erőfeszítésekben, hanem egyben jelzés is a világ felé, hogy a sziget saját jogán, önálló őslakos nemzetként kíván hozzájárulni a globális problémák megoldásához.

Azzal, hogy Grönland egy ilyen fontos nemzetközi klímaegyezményhez csatlakozik, demonstrálja, hogy képes saját környezetvédelmi politikát kialakítani és megvalósítani. Ez előkészítheti a terepet a még nagyobb autonómiához, sőt akár a teljes függetlenséghez is. Amint azt a sziget energia- és környezetvédelmi minisztere is hangsúlyozta, Grönland „közös felelősséget vállal” a globális klímacélok elérésében, ami növeli nemzetközi elismertségét és hozzájárulását a világ éghajlatvédelmi politikáihoz.”

Gazdasági prosperálás és klímavédelem – mindezt egyszerre?

A High North News cikke rámutat arra, hogy a Párizsi Megállapodás lehetőséget ad Grönland számára, hogy anélkül csatlakozzon, hogy kötelező érvényű CO2-csökkentési célokat vállalna. Ez azért is fontos, mivel a sziget még mindig függ bizonyos fosszilis energiahordozóktól. Azonban az ország hosszú távú tervei között szerepel a megújuló energiaforrásokra való átállás, ami nemcsak gazdasági előnyöket biztosítana, hanem hozzájárulna Grönland függetlenségi törekvéseihez is, hiszen így Grönland kevésbé függene a Dán Királyság közös klímapolitikai irányvonalaitól.

Grönland kormánya egy nemzeti klímastratégiát is tervez kidolgozni, aminek előkészítési munkájába a teljes lakosságot, a helyi vállalkozások és a civil társadalmat is bevonják. A klímatstratégia maga tartalmazni fogja az őslakos közösség klímacéljait, és meghatározza az irányt arra vonatkozóan, hogy hogyan érheti el Grönland a gazdasági növekedést a zöld átmenettel összhangban.

Grönland NDC

A stratégia célja, hogy döntéshozatali alapot biztosítson majd a nemzetileg meghatározott hozzájárulás (NDC) kialakításához, amely minden ágazatra vonatkozó klímacélokat fog megállapítani. Fontos, hogy néhány energia-intenzív iparág, így mint például a nyersanyag-kitermelés és/vagy a halászat mentesülhet ezek alól a célok alól.

Grönland NDC-jét várhatóan benyújtják az ENSZ Éghajlat-változási Keretegyezményéhez (UNFCCC), és a tervek alapján 2030-tól lehet hatályos. Az előzményeket tekintve erre jó esélyek vannak, ugyanis Grönland kormánya a környezet- és klímavédelmi megfontolások hatására 2021-ben döntést hozott arról is, hogy leállítja az olajkitermelést megalapozó tudományos kutatásokat, és inkább a sziget jelentős vízenergia-kitermelési potenciáljába fektet be.

Grönland nemzeti klímastratégiájának kidolgozása segítheti a sziget gazdasági függetlenségét. Az olyan fenntartható erőforrásokra való összpontosítás, mint a megújuló energia, hosszú távon gazdasági értelemben is jövedelmező lesz Grönland számára, segítve mindezzel a szigetet abban, hogy csökkenjen Dániára való gazdasági és politikai ráutaltsága növelheti önállóságát, miközben hozzájárul a globális klímacélok eléréséhez.

Grönland különleges státusza, mint őslakos közösség, lehetővé teszi, hogy saját klímapolitikája felett is ellenőrzést gyakoroljon, miközben csatlakozik a nemzetközi közösséghez a klímaváltozás elleni küzdelemben. Az önkormányzati törvény fogja biztosítani a csatlakozás alapját, és ezzel megerősíti Grönland jogát az önrendelkezéshez és a klímapolitikához való felelősségteljes „nemzeti” hozzáálláshoz.

Ez a csatlakozás lehetőséget teremt Grönland számára, hogy a globális klímaszabályozás aktív szereplőjévé váljon, miközben továbbra is biztosítja gazdasági fejlődését és a függetlenség felé vezető útját.

A sziget csatlakozása a Párizsi Megállapodáshoz így egyszerre szolgálja a klímavédelem és a függetlenség előmozdítását, biztosítva, hogy Grönland aktív szereplője legyen a globális klímapolitikának, miközben saját nemzeti céljait is eléri.

További cikkek

Halálos izraeli támadások Ciszjordániában

Halálos izraeli támadások Ciszjordániában

A ciszjordániai városokban és falvakban végrehajtott izraeli rajtaütések és légicsapások sorozata legalább nyolc ember halálát okozta a palesztin hatóságok és helyiek szerint. Két palesztint megöltek Tamún városában, ahol az izraeli hadsereg egyik holttestet...

Hogyan mentette meg egy politikai túszalku 2 biztos állását?

Hogyan mentette meg egy politikai túszalku 2 biztos állását?

A belga és a svéd biztosjelöltek, Hadja Lahbib és Jessika Roswall jóváhagyására került sor az Európai Parlamentben, azonban csak jelentős háttéralkuk után. A zöld lámpa az Európai Néppárt, a Renew képviselőcsoport és a Szocialisták és Demokraták közötti alku részét...