Margaret Thatcher, 1925-ben született Granthamben, Egyesült Királyságban, brit politikus volt, aki a Konzervatív Párt tagjaként vált ismertté. Thatcher 1979 és 1990 között volt az Egyesült Királyság miniszterelnöke, és ő volt az első nő, aki ezt a tisztséget betöltötte az ország történetében.
Külpolitikáját általánosságban az Egyesült Államokkal való szoros kapcsolatok, valamint a hidegháború idején történt események határozták meg. Thatchert gyakran emlegetik az atlantista külpolitika egyik fő alakjaként, mivel nagy hangsúlyt fektetett az Egyesült Államokkal való szoros kapcsolatokra és az Egyesült Királyság szerepére a NATO-ban.
Az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok közötti kapcsolatok megerősítése kulcsfontosságú volt Thatcherről alkotott külpolitikai képében. Szoros barátságot alakított ki Ronald Reagan amerikai elnökkel, akivel együttműködve számos kérdésben, például a hidegháború stratégiájában és a Szovjetunióval folytatott tárgyalásokban, egyetértésre jutottak.
Thatcher a Falkland-szigetek háborújában is kulcsszerepet játszott. Argentína megszállta a Falkland-szigeteket 1982-ben, és Thatcher azonnal határozottan reagált, a brit hadsereg bevetésével visszafoglalta a szigeteket. Ez az esemény nemcsak a brit nacionalizmus erősítését eredményezte, hanem Thatchert is világszerte erős vezetőként állította be, aki nem habozik cselekedni az országa érdekében.
Különösen fontos volt Thatcheri külpolitikában az Európai Unióval való viszonya. Ő az egyik vezető politikus volt az Egyesült Királyságban, amikor az ország csatlakozott az Európai Gazdasági Közösséghez (EGK), de egyre inkább szkeptikus volt az EU-val szemben. Későbbi kormányzása során aktívan küzdött az Egyesült Királyság szuverenitásának megőrzéséért az európai intézményekkel szemben, ami végül hozzájárult az EU-val való viszony további feszültségéhez és végül az Egyesült Királyság kilépéséhez.
Összességében Margaret Thatcher külpolitikája meghatározó volt az Egyesült Királyság számára az 1980-as és 1990-es években. Szoros kapcsolatokat épített ki az Egyesült Államokkal, határozottan fellépett a brit érdekek védelmében, és aktívan küzdött az Egyesült Királyság szuverenitásának megőrzéséért az európai politikai integrációval szemben.
A volt Brit miniszterelnök 2013. 04. 08-án bekövetkezett haláláig egyértelműen meghatározta az ország nemzetközi porondon betöltött szerepét, és a kialakult identitását.
Forrás –
Indonéziában riadalmat keltett a Lewotobi Laki-Laki vulkán újabb kitörése, amely lángoló sziklákat szórt a közeli falvakra, legalább kilenc ember életét követelve. A hatóságok biztonsági övezetet alakítottak ki a Flores szigetén található vulkán körül, és evakuálásokat rendeltek el több ezer lakos és turista védelmében. Maria Zakharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője nyilatkozatában kijelentette, hogy Oroszországot nem érdekli az amerikai választások eredménye, mivel az Egyesült Államokban „kétpárti konszenzus alakult ki” Moszkvával szemben. Hozzátette: „logikus lenne”, ha az amerikai elnök saját országának problémáira összpontosítana. Az iráni legfelsőbb vezető, Ali Khamenei, ígéretet tett arra, hogy fogcsikorgató választ ad Izraelnek és az Egyesült Államoknak az iráni katonai létesítményeket ért támadásokra. Khamenei a Hamász és a Hezbollah nevű militáns csoportokra utalva hangsúlyozta, hogy az... Az Egyesült Államok elnökválasztási kampánya véget ért, és nagy figyelem fordult Pennsylvania állam felé, ahol 19 elektori szavazatot lehet megszerezni. Kamala Harris alelnökjelölt Philadelphiában tartott telt házas zárógyűlést, ahol több híresség is részt vett,... Az izraeli támadások 151 mentődolgozót öltek meg LibanonbanTovábbi hírek
Újabb kitörés a Lewotobi vulkánnál: Kilenc halott és evakuálások Indonéziában
Maria Zakharova: Sok sikert az amerikai népnek a demokrácia válságának leküzdéséhez
Irán válasza Izraelnek az amerikai csapások után
A világ Amerikára vár
Izrael Szíriát bombázza, újra támadta a gázai Kamal Adwan kórházat