Kolumbia jelenlegi kormánya, Gustavo Petro elnök vezetésével, a nemzeti szuverenitás védelmében és a környezeti, valamint társadalmi igazságosság érdekében kezdeményezett intézkedéseket. A vita középpontjában az úgynevezett „befektető-állam vitarendezési mechanizmusok” (ISDS) állnak, amelyek lehetővé teszik a multinacionális vállalatok számára, hogy bepereljék a kormányokat, ha azok törvényei vagy szabályozásai akadályozzák a profitjukat. Ezek a mechanizmusok gyakran a vállalati érdekeket helyezik előtérbe a közérdekkel szemben.
Egy kiemelt példa a Glencore nevű multinacionális bányászati vállalat ügye, amely beperelte Kolumbiát, miután az ország alkotmánybírósága leállította a Cerrejón szénbánya bővítését környezeti és közösségi károk miatt. Bár a bírósági döntés a helyi ökoszisztéma és az őslakos közösségek védelmét szolgálta, Glencore 19 millió dolláros kártérítést kapott, és további perekkel fenyegetőzött.
Petro elnök célja, hogy újratárgyalja a kereskedelmi megállapodásokat az Egyesült Államokkal, az Európai Unióval és az Egyesült Királysággal, hogy megszüntesse az ISDS mechanizmusokat. Hasonló lépéseket tettek más országok is, például az Egyesült Királyság, amely kilépett az Energia Charta Egyezményből.
Kolumbia törekvése széleskörű támogatást élvez civil szervezetek és szakszervezetek részéről, különösen olyan országokban, mint az Egyesült Királyság, ahol kormányzati tárgyalásokban részt vevő szakszervezetek is támogatják Kolumbia célkitűzéseit. A reformok célja, hogy a nemzetek szabadon hozhassanak demokratikus döntéseket anélkül, hogy vállalati jogi eljárásokkal kellene szembenézniük.
Kolumbia példája egy globális felhívás arra, hogy a kereskedelmi gyakorlatokat reformálják, és a nemzetek prioritásként kezelhessék az emberi jogokat, a környezetvédelmet és a klímaváltozás elleni küzdelmet.
Forrás: LINK