Müncheni egyezmény 2.0

Szerző: | febr 17, 2025 | Európa, Történelem, Vélemény

Soha nem gondoltam volna, hogy Vance, Trump, Musk vagy bárki más a Trump-kormányzatban ismeri az 1938-as müncheni egyezményt.
Miután meghallgattam Vance beszédét a müncheni biztonsági konferencián és Trump korábbi nyilatkozatát a Putyinnal folytatott telefonbeszélgetéséről, rá kellett jönnöm, hogy valószínűleg alábecsültem a Trump/Vance/Musk csapat történelmi ismereteit.

Meg vagyok győződve arról, hogy szándékosan választották Münchent, hogy megmutassák Európának, hogyan látják Ukrajna és Európa jövőjét, és hogyan kellene szerintük működniük a nemzetközi kapcsolatoknak.
Trump világossá tette, hogy Ukrajnának területének egy részét át kell adnia Oroszországnak, hogy „békét teremtsen”. Szokásos megközelítés, ha a tárgyalásokon célokat akarnak elérni. Szokásos megközelítés, ha már előre megállapodtak az eredményekről, és nem szándékoznak tárgyalni.
A 2025-ös müncheni megállapodás azt jelenti, hogy Oroszország és az Egyesült Államok (valószínűleg Kína támogatásával) egy ország jövőjéről és határairól tárgyalnak és döntenek anélkül, hogy ezt az országot – Ukrajnát – és egyetlen megmaradt szövetségesét – az Európai Uniót – bevonnák.
A Trump-adminisztráció München mellett döntött. Nem tekintik az Európai Uniót vagy Európát egyenrangú partnernek vagy akár tárgyalópartnernek. Oroszországgal és Kínával az Unió  feje felett tárgyalnak. A zsarnok mindent visz.  Az 1938-as müncheni egyezményt Nagy-Britannia, Franciaország, Olaszország és a náci Németország írta alá. Az 1938-as müncheni egyezmény azt jelentette, hogy a náci Németország Nagy-Britannia, Franciaország és Olaszország támogatásával annektálhatja Csehszlovákia egy részét, az úgynevezett Szudéta-vidéket. Egy olyan területi eredmény volt ez, amelyben már előzetesen megállapodtak.
A megelőző hónapokban és években a náci Németország először a csehszlovákiai német kisebbség állítólagos rossz bánásmódja miatt panaszkodott, majd nemcsak a védelmüket kérte, hanem azt is, hogy Csehszlovákia engedje át Németországnak azokat a területeket, ahol a német kisebbség él. Németország háborút indított Csehszlovákia ellen, és megkezdte a területeinek elfoglalását. Ismerősen hangzik?
Az 1938-as müncheni egyezményt Csehszlovákia és a Szovjetunió – Csehszlovákia egyetlen szövetségese ezekben az időkben – részvétele nélkül készítették elő és írták alá. Ismerősen hangzik?
Csehszlovákiának nemcsak Németországnak, hanem Lengyelországnak és Magyarországnak is területeket kellett átengednie. Magyarország megkapta Szlovákia és Kárpátalja egy részét, utóbbi akkor Csehszlovákia, ma Ukrajna része.
Tizenegy hónappal később, 1939. szeptember 1-jén kezdődött a második világháború. Szlovákia már korábban, 1939 márciusában kilépett a közös államból, Csehszlovákiából, a náci Németország parancsára fasiszta bábkormány alá került. Magyarország annektálta Kárpátalja egy másik részét, a náci Németország pedig megszállta az egykori Csehszlovákia többi részét. Csehszlovákia eltűnt a térképről.
Most a 2025-ös müncheni egyezmény kerül terítékre. Ukrajnának területeket kell átengednie Oroszországnak. Az Egyesült Államok támogatja az agresszor Oroszországot abban a kérésében, hogy kapjon területeket Ukrajnától. Úgy tesznek, mintha ez békéhez vezetne, figyelmen kívül hagyva, hogy Oroszország mindig is többet akart Ukrajna jelenleg megszállt területeinél.

….

Hogyan fog kinézni Ukrajna és Európa, amikor a Müncheni egyezmény 2.0 hat hónapos lesz?
Melyik terület kihez fog tartozni és hogyan fogják elnevezni?
Megadja magát az Európai Unió Trump és Putyin előtt?
Tudja-e az EU ellenőrizni az EU-n belüli quislingeket vagy trójai falovakat, akik meghajolnak Trump és Putyin előtt, remélve, hogy megkapják a részüket?
Vagy a quislingek és trójai falovak egyáltalán átvették az EU irányítását?

Szerző: Stephan Müller

Forrás: Substack