A Rheinmetall cég neve a médiában az elmúlt hetekben többször is felmerült az Armin Papperger, vezérigazgató ellen tervezetett esetleges merénylet kapcsán.
A Rheinmetall AG német fegyvergyártó vállalatot 1889-ben hozták létre Düsseldorfban. Eredetileg a német hadsereg részére gyártott lőszereket. Az első világháborút követően civil termékek készítése felé vette az irányt. A második világháború idején ismét katonai célokra készített termékeket, majd a háború befejeztével átalakították a cég politikáját és működését. A mai nevét a cég 1996-ban kapta meg.
A Rheinmetall harci, logisztikai, támogató és speciális járműveket is gyárt, mint például páncélozott lánctalpas járművek, CBRN védelmi rendszerek, tüzérségi és toronyrendszerek, valamint kerekes logisztikai és taktikai járművek. A Rheinmetall ezen gyártórészlege készíti például a Leopard 2 harckocsit. A Leopard harckocsik fontos szerepet vállalnak az orosz-ukrán fegyveres konfliktusban is.
A Rheinmetall fegyvereket, lőszereket és védelmi rendszereket és hajtóanyagokat is gyárt. A termékpalettájuk magában foglalja a kézifegyvereket, tüzérségi rendszereket, különböző lőszereket és védelmi megoldásokat.
A vállalat szenzorokat és aktuátorokat kínál járműipari és ipari alkalmazásokhoz, beleértve a kipufogógáz visszavezetési rendszereket, fojtószelepeket, vezérlő- és kipufogócsappantyúkat, mágnesszelepeket, aktuátorokat, valamint olaj-, víz- és vákuumszivattyúkat. Az anyagok és kereskedelem szegmens motorblokkokat, szerkezeti komponenseket, hengerfejeket, csapágyakat és perselyeket fejleszt, továbbá pótalkatrészeket és megoldásokat biztosít a járműipar és ipari szektor számára. A Rheinmetall elkötelezett a fenntarthatóság iránt, és 2035-re CO2-semlegessé kíván válni. Az innováció terén az elektromos hajtásláncokra, hibrid rendszerekre és megújuló energiaforrások integrálására összpontosít, céljuk a biztonságos és fenntartható jövő megteremtése.
A Rheinmetall részt vesz különböző nemzetközi projektekben, jelentős megállapodásokat kötöttek az Egyesült Államokkal és más NATO-tagországokkal különböző katonai járművek és rendszerek szállítására. A Rheinmetall cég Magyarországgal is kötött különböző szerződéseket. Magyarország 2020-ban szerződést kötött a Rheinmetall-lal több mint 2 milliárd euró értékben Lynx KF41 gyalogsági harcjárművek szállítására és gyártására. Az első 46 járművet 2022-ben Németországból szállították, a többit a Zalaegerszegen épült új üzemben gyártják. 2023 decemberében Magyarország 288 millió eurós szerződést kötött a Panther KF51 EVO harckocsi fejlesztésére. 2024 márciusában Szegeden elkezdődött egy 63 millió eurós hibrid üzem építése, amely 2025-ben nyílik meg és 300 új munkahelyet teremt. 2023 júliusában Magyarország szerződést kötött a Rheinmetall-lal és az UVision-nal Hero Loitering Munitions beszerzésére, amelyeket 2024-ben szállítanak le és 2025-re fejezik be.
Felhasznált források:
- Rheinmetall – Our History
- Rheinmetall – Company Profile
- Rheinmetall – About Us
- Rheinmetall AG – Stock Analysis
- Rheinmetall – Ground-breaking ceremony for hybrid plant in Szeged
- Defense Post – Hungary, Rheinmetall Ink Panther KF51 EVO Variant Deal
- Rheinmetall – Major contract Hungary for the Hero loitering munitions
- Defence Industry – First Lynx infantry fighting vehicle produced in Hungary
- https://index.hu/kulfold/2024/07/12/haboru-orosz-ukran-konfliktus-kijev-moszkva-volodimir-zelenszkij-vlagyimir-putyin-nato-europai-unio/felhaborodtak-nemetorszagban-az-orosz-rheinmetall-merenylet-tervere/